Блог починаючого Лінуксоїда :)

Що таке Root для Android

Що таке Root-права на Android чули багато хто, але далеко не всі отримали їх з побоювання зашкодити своєму пристрою.Ймовірно, почасти вони мають рацію, адже маючи доступ до облікового запису головного адміністратора, ви автоматично отримуєте не тільки повний контроль над операційною системою з можливістю налаштування вашого пристрою у відповідності зі своїми вподобаннями, а й лазівку для непроханих гостей.

Отже, що ж таке Root?

Root (від англ. Root — корінь; читається «рут»), або надкористувач — спеціальний аккаунт в UNIX-подібних системах з ідентифікатором (UID, User IDentifier) ​​0, власник якого має право на виконання всіх без винятку операцій.

Переваги Root

Маючи доступ до профілю головного адміністратора (superuser) ви отримуєте ряд можливостей, недоступних у звичайному режимі роботи.

В першу чергу, отримання Root дає можливість видаляти стандартні програми, нав’язувані виробниками пристроїв, міняти теми і ярлики, а так само запускати спеціалізовані програми, істотно розширюють можливості смартфона (зазвичай такі додатки вимагають Root-прав). Крім того, з’являється можливість змінювати системні файли (Recovery image, Bootloader або зображення, що виводяться при завантаженні), запускати виконувані файли Linux, встановлювати програми на карту пам’яті або переносити на неї кеш програм. В окремих випадках після модифікацій ОС, доступних тільки після отримання Root-прав, можливо навіть домогтися невеликого, але все ж збільшення продуктивності часу автономної роботи.

Недоліки Root

Як і в усьому іншому, в отриманні Root доступу є свої недоліки. У першу чергу, пристрій позбавляється гарантії і у випадку «чогось такого», за умови, що ви не зможете відкотити свій «девайс» на офіційну прошивку, ремонтувати його доведеться виключно за свій рахунок.

Процедура рутованія нескладна — роблячи все відповідно до описів можна домогтися бажаного, але якщо у вас немає ніякого досвіду, потенційний ризик зберігається — при несприятливому збігу обставин пристрій може перетворитися в непридатний для використання «цеглина».

Ще один важливий недолік — відкриття Root-привілеїв увазі втручання в системні файли і тягне за собою втрату можливості оновлюватися «по повітрю» (встановлювати OTA оновлення). Точніше, можливість оновлюватися може і не пропасти, але наслідки оновлення будуть непередбачуваними. Найшкідливіше з них — втрата root-привілеїв, але можливі і більш фатальні варіанти — аж до отримання «цеглини».

Види Root прав

Cуществует кілька видів Root прав:

  • Full Root — постійні права, що знімають встановлені обмеження. Оновлювати операційну систему не рекомендується.
  • Shell Root — аналог Full Root, але без доступу до папки system.
  • Temporary Root — тимчасовий Root доступ. Після перезавантаження пристрою він пропадає.

Як отримати Root права?

На форумі 4PDA описана маса універсальних способів і методів отримання Root прав на пристроях під управлінням Android.Більшість з них передбачає використання спеціальних програм і комп’ютера. Серед таких програм добре відомі Universal AndRoot, Unlock Root, z4root, Revolutionary та інші, що обіцяють отримання бажаного в «два кліка». На жаль, не всі з них здатні на 100% допомогти домогтися бажаного, конкретно для вашого мобільного пристрою. Більше того, подібне програмне забезпечення може визначатися як вірусне, так як воно вносить зміни в ядро ​​операційної системи Android. В даному випадку антивірус почасти прав — всі ці програми є вірусними експлойтів, проникаючими в ядро ​​системи і при їх скачуванні або установці рекомендується відключити захисне ПЗ.

Інший спосіб отримання Root-прав полягає в установці на смартфон модифікування прошивки . У цьому випадку всю роботу за вас вже виконали фахівці, а вам тільки залишається вибрати ту прошивку, яка підходить саме для вашого пристрою. До речі, там же ви знайдете різні прикрашення і доповнення для своєї моделі смартфона.

Варто відзначити, що частина телефонів має захист, поставлену виробником — NAND lock. Найчастіше цим грішила компанія HTC, так що володарям таких апаратів не пощастило — NAND lock забороняє виробляти будь-які зміни розділу / system (не дозволить нічого писати / видаляти в / з розділу / system, навіть якщо його перемонтувати на запис), через що в папку / system неможливо встановити програму Superuser.