Блог починаючого Лінуксоїда :)

Зустрічайте GNOME 3.10

Проект GNOME з гордістю представляє випуск GNOME 3.10. Після релізу 3.8 пройшло вже шість місяців і було зроблено 34786 змін, внесених 985 учасниками. До складу релізу входять нові можливості і безліч дрібних поліпшень. У версії 3.10 містяться як поліпшення користувальницького інтерфейсу, так і нові можливості для розробників додатків.

 

Новые возможности GNOME 3.10

 

Wayland

Wayland

Wayland є технологією нового покоління для виведення зображення та обробки користувача введення в Linux. Він створений для більш плавного виведення графіки і надає широкі можливості  в анімації і перетворення зображень.Сучасна архітектура Wayland надає істотну гнучкість для розробників і дозволяє створювати більш безпечні ізольовані додатки.
Реліз 3.10 містить експериментальну підтримку Wayland, що дозволяє використовувати Wayland як для запуску самого середовища GNOME так і додатків в ній. Це важливий крок на шляху до повного переходу на Wayland, що дозволяє розробникам додатків почати тестувати програми вже зараз.

 

Універсальне системне меню

 

GNOME 3.10 містить оновлене меню системних повідомлень. У минулих версіях системна область складалася з декількох меню в кутах верхньої панелі. Нове системне меню замінює їх одним единим меню. Це дозволяє швидко подивитись стан пристрою який відображає тільки необхідну в даний момент інформацію.  Крім того,нове меню стало зручніше при роботі з мишею і містить поліпшення щодо приватності, регулювання яскравості і більш зручний режим «У літаку».

GNOME_3.10_

Віконне меню:

У GNOME 3.10 з’явився новий елемент інтерфейсу — віконне меню. Він об’єднує в собі заголовок вікна і панель інструментів, залишаючи більше простору для вмісту вікна. Це дозволяє інтерфейсу програми більш динамічно підлаштовуватися під контекст, а кнопка закриття вікна присутня навіть якщо вікно розгорнуте на весь екран.

GNOME_3.10_1

Нові додатки:

 У новій версії з’явився цілий набір нових додатків: Музика, Фотографії, Нотатки, Додатки та Карти.

GNOME_3.10_2

Додатки:

У GNOME 3.10 з’явився новий додаток для пошуку і встановлення програм. Додатки вирішують практично всі завдання пов’язані з управлінням додатками — пошук, установка і видалення додатків, а так само перегляд і установка оновлень.Крім того в Додатках є розділ Рекомендації і простий інтерфейс, що дозволяє переглядати доступні для установки програми. У майбутньому ми плануємо додати оцінки користувачів, коментарі та скріншоти.

GNOME_3.10_3

Геолокації:

Реліз GNOME 3.10 включає в себе новий фреймворк визначення місця розташування. Він дозволяє автоматично визначати ваше положення використовуючи різні джерела, включаючи ваше з’єднання Інтернет і GPS. Новий фреймворк вже знайшов застосування для автоматичного визначення часового поясу, що дозволяє показувати місцевий час куди б ви не вирушили. Так само до складу GNOME 3.10 входить новий додаток Карти, яке теж використовує визначення місця розташування.

GNOME_3.10_4

Нові та оновлені додатки:

GNOME 3.10 містить ряд нових додатків, таких як Музика, Фотографії, Нотатки та Карти. Так само були доопрацьовані і багато існуючі програми.

Музика:

Ми хочемо зробити Музику програвачем за замовчуванням у GNOME 3, і в GNOME 3.10 воно випущено в якості попередньої версії.  Музика володіє простим інтерфейсом, що дозволяє переглядати вашу колекцію за виконавцями, альбомами і назвам записів. У майбутньому планується додати підтримку відтворення музики з медіасерверів (UPnP) та інших джерел мережі.

 

GNOME_3.10_5

Карти:

Карти є новим додатком для перегляду карт в GNOME. Карти використовують дані  від OpenStreetMap, наповнюваної сотнями тисяч людей по всьому світу. Підтримуються і схематична карта, і супутникова. Додаток дозволяє шукати міста, пам’ятки та заклади. Карти використовують новий фреймворк геолокації, що з’явився у випуску 3.10.

GNOME_3.10_6

Фотографії:

Фотографії — новий додаток, що з’явилося в GNOME 3.8. З тих пір воно було доопрацьовано і увійшло в пакет стандартних додатків. Фотографії дозволяють переглядати, сортувати і друкувати зображення, і інтегруються з мережевими сервісами. У додатку вже доступна підтримка сервісу Flickr, робота над підтримкою інших сервісів ще не завершена.Крім того, програма дозволяє відправляти зображення для перегляду на інших пристроях, таких як телевізори та телефони з підтримкою DLNA або інші комп’ютери, що використовують GNOME.

 

GNOME_3.10_7

Нотатки:

Вперше Нотатки з’явилися в GNOME 3.8 під назвою Bijiben. З тих пір вони обросли новими функціями, в тому числі синхронізацією з ownCloud. Нотатки надають користувачеві простий інтерфейс для запису, перегляду та пошуку нотаток, і автоматично зберігають їх, так що ви не втратите нічого навіть якщо закриєте додаток.

GNOME_3.10_8

Годинник:

 

У цьому випуску секундомір і таймер отримали наочне уявлення, а так само з’явилася підтримка автоматичного визначення місцевого часу.

 

GNOME_3.10_9

Налаштування:

У випуску 3.10 Налаштування були повністю перероблені. Налаштування були розподілені по групах для простоти пошуку, а пояснення стали до них стали простіше і зрозуміліше.

GNOME_3.10_10

Інтернет:

Браузер Інтернет був вдосконалений у випуску 3.10. Як і всі стандартні програми, його заголовок і панель інструментів були об’єднані в одну панель, що дозволило більше простору використовувати для перегляду сторінок. Так само Інтернет інтегрований в системний пошук,так що ви можете шукати серед історії перегляду та відкритих вкладок прямо з основного меню GNOME. Для збереження приватності пошуковик за замовчуванням був змінений на DuckDuckGo.

GNOME_3.10_11

Інші зміни:

 • Boxes тепер підтримує імпорт образів дисків, включаючи QEMU (. Cow,. Qcow and. Qcow2), виконавчі образи (. Img), VirtualBox 1.1 (. Vdi), VMWare 3 і 4 (. Vmdk), VirtualPC (. Vpc) і Linux Compressed Loop images (. cloop). Так само у випуску 3.10 був незначно доопрацьований інтерфейс.
 • Документи отримали можливість переглядати і відкривати документи  збережені в ownCloud.
 • Контакти теж отримали оновлений інтерфейс, включаючи нові список контактів, панель контактів і нові діалоги об’єднання контактів і зміни адресної книги.
 • Перегляд документів тепер підтримує формат DjVu, а так само була оновлена ​​панель результатів пошуку. У цьому випуску з’явилися довгоочікуваний курсор в PDF документах і навігація за допомогою клавіатури. Це дозволяє встановити курсор виділення і переміщати за допомогою клавіатури. Режим виділення включається після натискання F7.Робота над цими можливостями була профінансована в рамках кампанії Friends of GNOME.
 • У Boxes з’явилася підтримка drag’n’drop меджу хостом і віртуальною машиною. Ця опція доступна для всіх нових віртуальних машин, створюваних через майстер установки. Для старих віртуальних машин і створюють не через майстер вимагається пакет spice-vdagent, віртуальні машини з Microsoft Windows необхідний пакет spice-guest-tools.

 

Оновлений інтерфейс GNOME 3

Посторінковий перегляд додатків

 

Тепер меню запуску додатків замість вертикальної прокрутки використовує посторінкову прокрутку, а так само містить незначні зміни зовнішнього вигляду і анімації. Сторінки дозволяють швидше знаходити додатки. Крім того додатки тепер можуть об’єднуватися в каталоги. Ми витратили багато часу щоб ця частина інтерфейсу стала зручніша і красивіша.

GNOME_3.10_12

Настраваемий фон екрану блокування

Починаючи з версії 3.10 з’явилася можливість встановити власне зображення. Це розширює можливості налаштування інтерфейсу і дозволяє відрізнити екран блокування від вашої сесії. Фон екрану блокування можна змінити в налаштуваннях фону робочого столу.

GNOME_3.10_13

Точнішаа прокрутка:

Смуги прокрутки GNOME обзавелися новим режимом точної прокрутки. Це дозволяє прокручувати вміст з малим кроком, що може бути корисно при прокручуванні великої кількості елементів. Для активації режиму точної прокручуванні слід клікнути на повзунок і потримати кнопку миші або клікнути з натиснутою клавішею Shift.

GNOME_3.10_14

Налаштування:

З останнього випуску в додатку Налаштування змінилося відразу кілька розділів.

 • Дата і час:  цей розділ був повністю перероблений щоб надати користувачам більш простий інтерфейс, з збільшеною і поліпшеною картою часових поясів і зрозумілими налаштуваннями.  З’явилася опція автоналаштування часу, що використовує новий фреймворк геолокації.
 • Екран: цей розділ теж був перероблений, зробивши процес налаштування трохи простішим.
 • Фон робочого столу: крім налаштування екрану блокування з’явилася можливість вибирати зображення з облікового запису Flickr.
 • Облікові записи: тепер мережеві облікові записи інтегровані з обліковими записами мереж обміну повідомленнями і доступні в одному місці. З’явилася підтримка двофакторної аутентифікації Google і сервісу Flickr.
 • Спеціальні можливості: спеціальні можливості тепер об’єднані в одну сторінку,  Це дозволяє швидше знайти потрібні налаштування.
 • Фон робочого столу:  крім налаштування екрану блокування з’явилася можливість вибирати зображення з облікового запису Flickr.

GNOME_3.10_15

 

 Приємний і розбірливий текст:

Cantarell, офіційний шрифт, отримав значне оновлення у випуску 3.10. Додані символи для безлічі мов, вигини та відступи  були покращені. В результаті шрифт вийшов приємніше і читабильніше.

GNOME_3.10_16

Підтримка екранів високої чіткості:

Екрани високої чіткості стають популярні. У GNOME 3.10 з’явилася підтримка таких екранів, тепер вміст буде автоматично масштабуватися . Це означає, що елементи управління та вміст будуть відображатися в потрібному розмірі і інтерфейс буде виглядати звично.

GNOME_3.10_17

Підтримка смарт-карт:

Тепер смарт-карти можна використовувати для авторизації і розблокування. Враховуючи інтереси корпоративних користувачів, смарт-карти можуть бути налаштовані як основний спосіб авторизації, а вхід з використанням пароля може бути відключений. Так само є можливість блокування екрану або завершення сесії при відключенні смарт-карти.

GNOME_3.10_18

Екранна лупа і стеження за курсором:

Користувачам екранної лупи тепер можна включити стеження за курсором або за фокусом. Ця опція дозволяє автоматично збільшувати екран в області активного елемента, що робить простіше набір тексту та навігацію за допомогою клавіатури.

GNOME_3.10_19

Інші покращення:

Серед інших змін можна відзначити наступні:

 • Оновлений екран входу, який отримав поліпшені зовнішній вигляд і анімацію
 • Покращене вирівнювання тексту, яка зробила елементи інтерфейсу приємніше
 • Елемент вибору дати тепер дозволяє використовувати клавіатуру, а повзунки в системному меню підтримують екранний диктор Orca
 • Екранний диктор обзавівся власною комбінацією клавіш (Super + Alt + S)
 • У віконному меню веб-додатків з’явилися елементи навігації
 • Діалоги завершення сесії і виключення комп’ютера тепер попереджають про інших користувачів, що працюють в системі
 • Традиційно, нові шпалери 🙂

Попередній пост