Блог починаючого Лінуксоїда :)

Децентралізована торрент-система Tribler 6.4 з підтримкою анонімізації

Представлений випуск проекту Tribler 6.4 , в рамках якого розвивається BitTorrent-клієнт, який може бути використаний для створення самодостатньої децентралізованої BitTorrent-мережі, що використовує p2p-комунікації для прямої взаємодії клієнтів без застосування централізованих серверів. Зокрема, Tribler дозволяє побудувати мережу без розгортання окремих BitTorrent-трекерів і здійснює пошук, адресацію і завантаження торрентів шляхом прямої взаємодії клієнтів між собою. Код Tribler написаний на мові Python і розповсюджується під ліцензією LGPLv2.1 +. Установчі пакети доступні для Ubuntu, ArchLinux , OS X, Windows і FreeBSD.

Новий випуск примітний тестуванням коштів для анонімізації користувачів в мережі, що в поєднанні з P2P-комунікаціями дозволяє побудувати мережу з анонімними користувачами, яких неможливо відстежити. Такий підхід дозволяє домогтися надзвичайної живучості мережі (її не вийде закрити так просто як Pirate Bay), і захистити від можливого переслідування користувачів, які роздають або завантажують контент. Довести анонімний режим до готовності планується у випуску Tribler 7. У версії 8.0 очікується реалізація darknet, прихованого режиму роботи, в якому трафік і збережена інформація може передаватися не через інтернет, а через окрему мережу з напряму взаємодіють один з одним смартфонів.

Реалізація анонімного режиму схожа на Tor — в Tribler використовується підмножина протоколу TOR. Користувальницькі системи використовуються як транзитні проксі для проброса трафіку. Дані прокидаємо через серію проміжних проксі з шифруванням загального каналу зв’язку (використовується end-to-end шифрування). Навіть якщо в якості проксі виступить зловмисник, він не зможе визначити джерело (наступний проксі не знає на якому рівні ланцюжка він знаходиться, тому попередній вузол з більшою часткою ймовірності є одним з проксі, а не джерелом) або проаналізувати трафік (спочатку дані надходять зашифрованими і на кожному вузлі додається новий шар шифрування, розшифрувати дані може тільки ініціатор запиту).Зворотною стороною режиму анонімності є значне збільшення трафіку (користувач не тільки віддає і завантажує свій контент, але і бере участь в інших роздачах в ролі проксі) і обмеження пропускної здатності найвужчим місцем в ланцюжку проксі.

Що стосується не пов’язаних з анонімністю функцій, Tribler повністю сумісний з протоколом Bittorrent і підтримує як використання RSS-стрічок зі списком торрент-файлів, так і застосування протоколу Tribe для автоматичного сканування мережі на предмет наявності інших Tribe-клієнтів та їх опитування про відомі їм бенкетах . З часом Tribler накопичує базу даних про активні клієнтів і наявних у них торрентах. Для спрощення навігації в море всіляких торрент-файлів застосовується система тематичних каналів. Користувачі на свій розсуд групують наявні у них торренти по каналах, які оцінюються іншими користувачами через систему рейтингу. Матеріали з каналів з більш високим рейтингом виводяться в системі пошуку в першу чергу.

Користувачеві пропонується графічний інтерфейс, написаний з застосуванням бібліотеки wxWidgets, а також мінімалістичний web-інтерфейс. Графічний інтерфейс надає багаті можливості по пошуку контенту, включаючи можливість застосування різних видів фільтрів (присутня навіть батьківський контроль) і системи рейтингу, що дозволяє відсівати спам і низькосортні матеріали.Для перегляду відео до складу графічного інтерфейсу включений вбудований переглядач — досить вибрати цікавий фільм і можна відразу почати його перегляд, не чекаючи закінчення завантаження. Завдяки наявності вбудованого web-браузера є можливість роботи з контентом сайтів Youtube.com і Liveleak.com.

Також надається функція рекомендованого контенту, що показує матеріали, які сподобалися іншим користувачам, позитивно оцінив поточний матеріал. Є система підписки на стрічки друзів і можливість делегувати друзям частина не використовуваної пропускної здатності. Сформована з активних користувачів Tribler мережа є повністю децентралізованою і не піддається традиційним способам боротьби з піратським контентом, заснованим на закритті трекерів і каталогів.